Kościół parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu

Parafia Świętego Maksymiliana Kolbe
Grudziądz - Strzemięcin

Niełatwe początki

Uwagę wjeżdżających do Grudządza od strony Torunia przykuwa wyniosłe wzgórze Kępy Strzemięcińskiej, na którym miedzy wieżowcami wyróżnia się oryginalnością bryły świątynia parafii Św. Maksymiliana - siedziba Dziekana Dekanatu Grudziądz II. Gdy w 1982 r. Ks. Proboszcz prałat Henryk Kujaczyński obejmowal to miejsce jako nowoutworzoną przez Biskupa Mariana Przykuckiego parafię (erygowaną 14.III.1982 r.), zapewne nie zdawał sobie sprawy ile trzeba będzie włożyć trudu w budowę zarówno kościoła parafialnego, jak też żywej wspólnoty Ludu Bożego.

Budowa świątyni

Dzięki Bożej Opatrzności miejsce pierwotnej kaplicy, w którym już w pierwszym roku istnienia parafii odbyła się pierwsza Komunia święta (pierwszą mszę odprawiono 23.V.1982 r.), szybko zajęła budowa obecnej świątyni. Rozpoczęto ją 24.VIII.1985 r. z podziałem na dwa etapy:

Drewniana wiata, kliknij aby powiększyć

1. Kościół dolny pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, którego konsekracji dokonał Ks. Bp Ordynariusz Marian Przykucki 30.IV.1989 r.

I kaplica murowana poświęcona we wrześniu 1982.

2. Kościół górny jako kontynuację budowy kościoła dolnego - całość wg projektu inż. Marka Grosza z Grudziądza.

Drugi etap - wmurowanie kamienia węgielnego, kliknij aby powiększyć

Drugi etap - budowa kościoła górnego, kliknij aby powiększyć

Świątynia została konsekrowana 11.X.1992 r. przez Biskupa Ordynariusza nowoutworzonej diecezji toruńskiej Ks. dra Andrzeja Wojciecha Suskiego (pierwszy kościół konsekrowany przez nowego biskupa ).

Konsekracja świątyni, kliknij aby powiększyć

Oryginalna architektura kościoła o nowoczesnej konstrukcji słupowo-ryglowej wypełnionej cegłą, wzmocnionej stalą i dopełnionej ozdobnym cokołem z kamienia polnego składa się z zestawionych ze sobą kubicznych brył ożywionych ukończoną w 1999 r. wolnostojącą strzelistą dzwonnicą. Świątynia o dł. 50 m wyróżnia się niewątpliwie ciekawą zmiennością bryły, która w zależności od miejsca patrzenia raz wydaje się prostokątna, innym razem piramidalna (sięga 24 m). Nowocześnie wyposażone wnętrze z zastosowaniem szlachetnych materiałów ołtarzy i posadzki oraz nowoczesnych żyrandoli, witraży, konfesjonałów i Drogi Krzyżowej w całości wykonano wg projektu artysty plastyka Ryszarda Kaczora z Grudziądza. Należy dodać, że wspólnota parafialna wciąż wzbogaca wyposażenie i paramenty liturgiczne, a z zewnątrz w piękne otoczenie tonące w zieleni (ostatnio wykonano grotę MB Fatimskiej).

Grota Matki Boskiej Fatimskiej, kliknij aby powiększyć

Kim jesteśmy

Codzienne życie naszej wspólnoty parafialnej ożywione jest nie tylko przez starannie przygotowaną liturgię roku kościelnego i takich wydarzeń jak chrzty, bierzmowania i pierwsze Komunie, ale również działalność licznych ruchów i wspólnot kościelnych. Należą do nich: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Służba Liturgiczna, Żywy Różaniec, Chóry: Maksymilianum i Soli Deo, Zespół Maksima, Rada Duszpasterska, Rada Ekonomiczna, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Odnowa w Duchu Św., grupa Modlitewna Miłosierdzie Boże, grupa Złota Jesień Życia, Rodziny Szensztackie, Scholka i Teatrzyk Dziecięcy oraz dzieci skupione w Papieskim Dziele Misyjnym. Warto dodać, że naszą radością są liczne powołania kapłańskie i zakonne, które należy łączyć z ożywionym w naszej parafii życiem sakramentalnym. Owocem pracy duszpasterskiej są Msze Święte prymicyjne i złożone śluby zakonne. Z tej parafii pochodzą:

Księża:

1. ks. Andrzej Kuczyński (święcenia 22.V.1988)
  2. ks. Marian Kujaczyński (kamilianin, święcenia 22.V.1993)
  3. ks. Dariusz Jankiewicz (werbista, święcenia 23.IV.1993)
  4. ks. Adam Matuszewski (święcenia 29.V.1994)
  5. ks. Jurand Paczkowski (święcenia 14.VI.1997)
  6. ks. Paweł Kubasik (święcenia 13.VI.1998)
  7. ks. Sebastian Goździejewski (Zakon Kanoników Regularnych, święcenia otrzymał w roku 2002)
  8. ks. Patryk Frankiewicz (święcenia 25.VI.2005)